Co inni piszą o Edukacji Domowej?

Edukacja domowa jest coraz bardziej popularna w Polsce. Coraz więcej osób dowiaduje się o takiej formie realizacji obowiązku szkolnego i coraz więcej rodzin się na nią decyduje. W związku ze wzrostem zainteresowania coraz częściej można o niej przeczytać na różnych blogach czy portalach. W tym miejscu prezentujemy swoisty przegląd prasowy na temat homeschoolingu.

 • GRY PLANSZOWE W EDUKACJI DOMOWEJ :: Moje Edukacja Domowa

  GRY PLANSZOWE W EDUKACJI DOMOWEJ

  Od wielu lat furorę robią zabawki edukacyjne, które nie tylko bawią, ale także stymulują rozwój, poszerzają wiedzę i pozwalają ćwiczyć różnorodne umiejętności. Ale jak długo można się bawić takimi zabawkami? Starsze dzieci potrzebują czegoś innego. Świetnie się do tego nadają planszówki.

  W czym gry planszowe pomagają w naszej edukacji domowej? (Tak właściwie to walory czysto edukacyjne są dla mnie na końcu listy. Dopiero w ostatnich miesiącach kupiłam pierwszą grę z myślą o nauce). Kolejność wymienianych zalet jest czysto przypadkowa. Nie będę nawet próbowała ustawiać ich w jakiejś hierarchii. Wybór gier jest olbrzymi – logiczne, strategiczne, ekonomiczne, przygodowe, imprezowe, karciane, kooperacyjne, z prostymi zasadami i z instrukcjami na 12 stron, dla jednej osoby, 2, 4 lub jeszcze większej ilości. Każda może wnieść coś nowego.

 • Wniosek o edukację domową do dyrektora szkoły :: Prawo.pl

  Wniosek o edukację domową do dyrektora szkoły

  Część rodziców obawia się o bezpieczeństwo dzieci, które - mimo rosnącej liczby zakażeń - mają po wakacjach wrócić do szkoły. Dla niektórych alternatywą może być edukacja domowa - będą jednak musieli samodzielnie zadbać o naukę swoich pociech. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do dyrektora szkoły.

   

 • Czy koronawirus pokazał, że edukacja domowa w Polsce leży? :: Daję słowo

  Czy koronawirus pokazał, że edukacja domowa w Polsce leży?

  Wybuch pandemii spowodował, że uczniowie utknęli w domach, a rodzice zostali przymuszeni przez sytuację do nauczania w domu. W czasie narodowej kwarantanny dało się słyszeć narzekania na to, jak ciężkie jest to zadanie. Czy to znaczy, że edukacja domowa leży?

  Edukacja zdalna jest czymś zupełnie innym, niż edukacja domowa. Dlaczego? Pierwszy i podstawowy powód jest taki, że w edukacji domowej to rodzic ustala, w jakiej formie realizowany jest program nauczania dziecka.

 • Edukacja domowa – kiedy warto ją rozpocząć? :: Krok Do Zdrowia

  Edukacja domowa – kiedy warto ją rozpocząć?

  Edukacja domowa jest alternatywą, która staje się coraz bardziej popularna wśród rodziców, którzy postrzegają ją jako możliwość kształcenia swoich dzieci poza klasą i w środowisku szkolnym. Z jakiegoś powodu uważają to środowisko za nieodpowiednie, bądź ograniczające.

  Nauczanie w domu nie jest tylko zmianą w kształceniu naszych dzieci, ale stanowi istotną transformację stylu życia. Zmieniają się wymagania, pojawiają się nowe obowiązki, które rodzice muszą umiejętnie podejmować.

 • Zdalne nauczanie a edukacja domowa :: Moi-Mili.pl

  Zdalne nauczanie a edukacja domowa

  Edukacja domowa to stary, choć obecnie cieszący się relatywnie sporym zainteresowaniem, sposób zdobywania wiedzy. Dzieci pozostające w edukacji domowej choć formalnie zapisane są do szkoły przyjaznej ED, z ową placówką łączą najczęściej tylko roczne egzaminy klasyfikujące. Odpowiedzialność za przyswojenie wiedzy w roku szkolnym spoczywa na barkach samego ucznia (i ewentualnie – zależnie od wieku szkolniaka – jego rodziców).

 • Edukacja domowa i dwujęzyczność w rodzinie wielodzietnej w praktyce :: Elo Pomelo

  Jestem pisarką mieszkającą we Francji, mamą czwórki dwujęzycznych dzieci, w tym dwójki starszych w edukacji domowej. Spróbuję pokrótce opowiedzieć Ci, jak wygląda nasza codzienność, w tych trochę nietypowych dla większości rodzin warunkach. Dowiecie się czemu właściwie zdecydowaliśmy się na edukację domową, jak u nas wygląda nauka i życie w dwujęzyczności.

 • Na czym polega edukacja domowa i czym się różni od edukacji zdalnej :: dadHERO

  Na czym polega edukacja domowa i czym się różni od edukacji zdalnej

  Miliony rodziców nerwowo odliczają dni do końca czerwca, gdy skończy się niezdrowy eksperyment o nazwie edukacja zdalna. Czy jest w Polsce ktoś kto, na dźwięk słowa e-dziennik, nie reaguje atakiem paniki? Tak, to rodzice, którzy wybrali edukację domową. W ich życiu pandemia nie zmieniła absolutnie nic. Są jak szczęśliwa wyspa na wzburzonym morzu.

 • Edukacja domowa – czym i dla kogo jest oraz jak ją reguluje prawo :: PoPrawne Rodzicielstwo

  Edukacja domowa – czym i dla kogo jest oraz jak ją reguluje prawo

  Zapewne po ostatnich tygodniach spędzonych na puszczaniu lekcji online, samodzielnemu uczeniu Dzieci, odrabianiu zadań domowych i wysyłaniu ich nauczycielom, wielu Rodziców myśli, że nie ma nic gorszego od nauki Dzieci w domu. Być może są też tacy, którzy zauważyli, że uczenie Dziecka w domu im odpowiada i zastanawiają się co zrobić by w przyszłości to kontynuować tyle, że bez udziału nauczycieli.

  To co aktualnie się dzieje w związku z COVID-19 i zamknięciem placówek tak naprawdę nie ma nic wspólnego z „prawdziwą” edukacją domową – czyli nauką poza szkołą. O tym czym jest edukacja domowa i jakie prawo przewiduje obowiązki w jej zakresie przeczytasz w poniższym artykule.

 • Mój sposób na łączenie pracy i edukacji dzieci w domu :: Zmiany mamy

  Mój sposób na łączenie pracy i edukacji dzieci w domu

  Ponieważ coraz więcej osób pyta mnie w kontekście przedłużającej się kwarantanny, co robić i jak to robić postanowiłam się podzielić z Wami moimi doświadczeniami z ostatnich trzech lat.

  Po wielu próbach i testach różnych planów i harmonogramów okazało się, że najlepiej zdaje egzamin metoda priorytetów połączona z realnym wycenianiem czasu. Jak to wygląda w praktyce? Wypisuję sobie co mam do zrobienia jutro – co muszę, co bym chciała, co dobrze by było. Te zapiski nie dotyczą jedynie mojej pracy zawodowej, ale też spraw, przy których muszę asystować dzieciom, czy które wręcz chcę z nimi zrobić. Dzięki temu wiem, co jest najważniejsze na dany dzień w każdym z zakresów – praca, edukacja, dom, czas wspólny.