Co inni piszą o Edukacji Domowej?

Edukacja domowa jest coraz bardziej popularna w Polsce. Coraz więcej osób dowiaduje się o takiej formie realizacji obowiązku szkolnego i coraz więcej rodzin się na nią decyduje. W związku ze wzrostem zainteresowania coraz częściej można o niej przeczytać na różnych blogach czy portalach. W tym miejscu prezentujemy swoisty przegląd prasowy na temat homeschoolingu.

 • Edukacja domowa czy edukacja zdalna? :: Radio Opole

  W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 12 marca 2020 r. w całej Polsce w szkołach i przedszkolach zawieszone zostały stacjonarne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Od 25 marca wprowadzono obowiązek prowadzenia edukacji zdalnej.

  Według szacunków ekspertów Banku Światowego zawartych w opublikowanym w czerwcu zeszłego roku raporcie, zdalna edukacja powoduje u uczniów takie luki, jakby z całego okresu edukacji wycięto im ponad semestr. Nic więc dziwnego, że zaczyna się prawdziwy boom na edukację domową.

 • Edukacja domowa wraca do łask, ale częściowo :: Portal Samorządowy

  Edukacja domowa wraca do łask, ale częściowo

  Drugie czytanie poselskiego projektu zmian w ustawie - Prawo oświatowe, dotyczącego zniesienia barier w edukacji domowej w kraju i za granicą dzieci obywateli polskich nie zakończyło się przyjęciem zmian w proponowanym brzmieniu, ale jak stwierdził poseł Bartłomiej Wróblewski, dało więcej, niż oczekiwał. Edukacja domowa będzie dostępna bez rejonizacji, a kwota subwencji na tzw. ucznia przeliczeniowego, która obecnie wynosi ok. 6000 zł, wzrośnie w edukacji domowej z 60 do 80 proc.

 • Homeschooling po polsku – czego nie wiecie o edukacji domowej… :: Juniorowo

  Homeschooling po polsku – czego nie wiecie o edukacji domowej…

  Edukacja domowa ma różne oblicza. Część rodzin przenosi szkołę do domu, włącznie ze wszelkimi artefaktami związanymi z tą instytucją np.: codzienny plan zajęć z podziałem na 45 minutowe lekcje,  podręczniki, a nawet testy i oceny.

  Na drugim krańcu leży radykalny unschooling, który polega na odrzuceniu podstawy programowej i narzucanych przez rozkład materiału treści i przekazanie dziecku możliwości decydowania o tym czy, czego, kiedy i z kim będzie się uczyć.

  No i oczywiście istnieje całe spektrum postaw pośrednich.

 • Edukacja domowa – dylematy współczesności :: Polonorama

  Edukacja domowa – dylematy współczesności

  Czasy pandemii COVID-19 są doskonałym okresem na poruszanie wielu zagadnień z obszaru nie tylko gospodarczego, społecznego czy politycznego. To także moment do dyskusji o ważnych aspektach edukacyjnych. Edukacja domowa jest także ważnym zagadnieniem wśród polskich rodzin żyjących na obczyźnie. Niniejszym przedstawiamy zarys koncepcji edukacji domowej.

 • Homeschooling. Czy edukacja domowa jest dla każdego? :: Polskie Rado

  Nauczanie domowe staje się coraz popularniejszą formą nauki. Szczególnie teraz, kiedy dla większości uczniów nauczanie i tak ma formę zdalną. Wciąż jednak toczy się dyskusja na temat zalet i wad edukacji domowej. Czy uzyskanie zgody na domową szkołę jest trudne? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? 

 • Edukacja domowa - dlaczego się na nią zdecydowaliśmy? :: Mamine Skarby

  Edukacja domowa - dlaczego się na nią zdecydowaliśmy?

  Edukacja domowa chodziła mi po głowie już od dłuższego czasu. Jednak samo przejście na edukację domową to nie była posta decyzja. Dlaczego jednak się na nią zdecydowaliśmy? I czy nie żałujemy? O tym będzie ten wpis. 

 • Plan lekcji ustala mama. Edukacja domowa rozczarowała rodziców :: Forsal

  Plan lekcji ustala mama. Edukacja domowa rozczarowała rodziców

  Czytam na forach wypowiedzi rodziców, którzy zawiedzeni zdalnym systemem chcieli spróbować z domową edukacją i są rozczarowani. Mówią, że nie tak miało być, że brakuje im sił. Tylko co oni sobie wyobrażali?

  Obawiam się, że rodzice, którzy w ostatnich miesiącach postawili na edukację domową, srodze się przeliczyli. Myśleli, że to będzie remedium na naukę zdalną w czasach pandemii, a dyrektorzy szkół dostarczą im gotowe rozwiązania, które oni potraktują jak pracę domową zakończoną większą klasówką. Nic bardziej mylnego

 • GEOGRAFIA – PIERWSZY EGZAMIN W EDUKACJI DOMOWEJ ZA NAMI :: Dorota Smakuje

  GEOGRAFIA – PIERWSZY EGZAMIN W EDUKACJI DOMOWEJ ZA NAMI

  Geografia – pierwszy egzamin w edukacji domowej za nami – egzamin z rocznego materiału klasy 6 zdany po dwóch miesiącach codziennej nauki – 17 listopada. Na ocenę bardzo dobry (5), która będzie na świadectwie ukończenia klasy.

  Jak pisałam wam w poście o egzaminach – moja 6-klasistka ma w tym roku do zaliczenia 7 egzaminów (polski, matematyka, angielski, historia, geografia, biologia i informatyka) i pierwszy już za nami.

  Jaki jest nasz plan nauki? Uczymy się blokami. Codziennie jest coś z polskiego, matmy i angielskiego oraz dodatkowego przedmiotu, który córka zalicza po kolei. Za sobą mamy geografię, teraz robi historię – myślę, że już w lutym będzie gotowa do egzaminu.

 • Edukacja domowa wg PiS. "Naprawianie błędów, które się samemu wprowadziło" :: dziennik.pl

  Edukacja domowa wg PiS. "Naprawianie błędów, które się samemu wprowadziło"

  W czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży odbyło się pierwsze czytanie projektu przygotowanego przez grupę posłów PiS. 

  Projekt zakłada zniesienie obowiązku przypisania ucznia w edukacji domowej do szkoły znajdującej się na terenie tego samego województwa, w którym mieszka uczeń, zniesienie wymogu uzyskiwania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej do uzyskania zgody na prowadzenie edukacji w domu.

  W projekcie zaproponowano też zapisanie na poziomie ustawy wysokości subwencji dla dzieci spełniających obowiązek szkolny lub nauki poza szkołą (obecnie jest ona określona w rozporządzeniu ministra edukacji) oraz podwyższenie jej z 60 proc. do 80 proc. kwoty na jednego ucznia (tzw. standard A w algorytmie podziału subwencji oświatowej).

 • Dzieciństwo bez szkoły :: KrosnoSfera

  Dzieciństwo bez szkoły

  W czasie pandemii wielu rodziców zaczęło krytycznie przyglądać się systemowi edukacji i szukać alternatyw. Jedną z nich jest edukacja domowa, która w ostatnim czasie, także przez poluzowanie przepisów, staje się coraz bardziej popularna.