Edukacja domowa jest coraz bardziej popularna w Polsce. Coraz więcej osób dowiaduje się o takiej formie realizacji obowiązku szkolnego i coraz więcej rodzin się na nią decyduje. W związku ze wzrostem zainteresowania coraz częściej można o niej przeczytać na różnych blogach czy portalach. W tym miejscu prezentujemy swoisty przegląd prasowy na temat homeschoolingu.
Co inni piszą o Edukacji Domowej?
-
Edukacja domowa czy edukacja zdalna? :: Radio Opole
W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 12 marca 2020 r. w całej Polsce w szkołach i przedszkolach zawieszone zostały stacjonarne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Od 25 marca wprowadzono obowiązek prowadzenia edukacji zdalnej.
Według szacunków ekspertów Banku Światowego zawartych w opublikowanym w czerwcu zeszłego roku raporcie, zdalna edukacja powoduje u uczniów takie luki, jakby z całego okresu edukacji wycięto im ponad semestr. Nic więc dziwnego, że zaczyna się prawdziwy boom na edukację domową.
-
Edukacja domowa wraca do łask, ale częściowo :: Portal Samorządowy
Drugie czytanie poselskiego projektu zmian w ustawie - Prawo oświatowe, dotyczącego zniesienia barier w edukacji domowej w kraju i za granicą dzieci obywateli polskich nie zakończyło się przyjęciem zmian w proponowanym brzmieniu, ale jak stwierdził poseł Bartłomiej Wróblewski, dało więcej, niż oczekiwał. Edukacja domowa będzie dostępna bez rejonizacji, a kwota subwencji na tzw. ucznia przeliczeniowego, która obecnie wynosi ok. 6000 zł, wzrośnie w edukacji domowej z 60 do 80 proc.
-
Homeschooling po polsku – czego nie wiecie o edukacji domowej… :: Juniorowo
Edukacja domowa ma różne oblicza. Część rodzin przenosi szkołę do domu, włącznie ze wszelkimi artefaktami związanymi z tą instytucją np.: codzienny plan zajęć z podziałem na 45 minutowe lekcje, podręczniki, a nawet testy i oceny.
Na drugim krańcu leży radykalny unschooling, który polega na odrzuceniu podstawy programowej i narzucanych przez rozkład materiału treści i przekazanie dziecku możliwości decydowania o tym czy, czego, kiedy i z kim będzie się uczyć.
No i oczywiście istnieje całe spektrum postaw pośrednich.
-
Edukacja domowa – dylematy współczesności :: Polonorama
Czasy pandemii COVID-19 są doskonałym okresem na poruszanie wielu zagadnień z obszaru nie tylko gospodarczego, społecznego czy politycznego. To także moment do dyskusji o ważnych aspektach edukacyjnych. Edukacja domowa jest także ważnym zagadnieniem wśród polskich rodzin żyjących na obczyźnie. Niniejszym przedstawiamy zarys koncepcji edukacji domowej.
-
Homeschooling. Czy edukacja domowa jest dla każdego? :: Polskie Rado
Nauczanie domowe staje się coraz popularniejszą formą nauki. Szczególnie teraz, kiedy dla większości uczniów nauczanie i tak ma formę zdalną. Wciąż jednak toczy się dyskusja na temat zalet i wad edukacji domowej. Czy uzyskanie zgody na domową szkołę jest trudne? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?
-
Edukacja domowa - dlaczego się na nią zdecydowaliśmy? :: Mamine Skarby
Edukacja domowa chodziła mi po głowie już od dłuższego czasu. Jednak samo przejście na edukację domową to nie była posta decyzja. Dlaczego jednak się na nią zdecydowaliśmy? I czy nie żałujemy? O tym będzie ten wpis.
-
Plan lekcji ustala mama. Edukacja domowa rozczarowała rodziców :: Forsal
Czytam na forach wypowiedzi rodziców, którzy zawiedzeni zdalnym systemem chcieli spróbować z domową edukacją i są rozczarowani. Mówią, że nie tak miało być, że brakuje im sił. Tylko co oni sobie wyobrażali?
Obawiam się, że rodzice, którzy w ostatnich miesiącach postawili na edukację domową, srodze się przeliczyli. Myśleli, że to będzie remedium na naukę zdalną w czasach pandemii, a dyrektorzy szkół dostarczą im gotowe rozwiązania, które oni potraktują jak pracę domową zakończoną większą klasówką. Nic bardziej mylnego
-
GEOGRAFIA – PIERWSZY EGZAMIN W EDUKACJI DOMOWEJ ZA NAMI :: Dorota Smakuje
Geografia – pierwszy egzamin w edukacji domowej za nami – egzamin z rocznego materiału klasy 6 zdany po dwóch miesiącach codziennej nauki – 17 listopada. Na ocenę bardzo dobry (5), która będzie na świadectwie ukończenia klasy.
Jak pisałam wam w poście o egzaminach – moja 6-klasistka ma w tym roku do zaliczenia 7 egzaminów (polski, matematyka, angielski, historia, geografia, biologia i informatyka) i pierwszy już za nami.
Jaki jest nasz plan nauki? Uczymy się blokami. Codziennie jest coś z polskiego, matmy i angielskiego oraz dodatkowego przedmiotu, który córka zalicza po kolei. Za sobą mamy geografię, teraz robi historię – myślę, że już w lutym będzie gotowa do egzaminu.
-
Edukacja domowa wg PiS. "Naprawianie błędów, które się samemu wprowadziło" :: dziennik.pl
W czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży odbyło się pierwsze czytanie projektu przygotowanego przez grupę posłów PiS.
Projekt zakłada zniesienie obowiązku przypisania ucznia w edukacji domowej do szkoły znajdującej się na terenie tego samego województwa, w którym mieszka uczeń, zniesienie wymogu uzyskiwania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej do uzyskania zgody na prowadzenie edukacji w domu.
W projekcie zaproponowano też zapisanie na poziomie ustawy wysokości subwencji dla dzieci spełniających obowiązek szkolny lub nauki poza szkołą (obecnie jest ona określona w rozporządzeniu ministra edukacji) oraz podwyższenie jej z 60 proc. do 80 proc. kwoty na jednego ucznia (tzw. standard A w algorytmie podziału subwencji oświatowej).
-
Dzieciństwo bez szkoły :: KrosnoSfera
W czasie pandemii wielu rodziców zaczęło krytycznie przyglądać się systemowi edukacji i szukać alternatyw. Jedną z nich jest edukacja domowa, która w ostatnim czasie, także przez poluzowanie przepisów, staje się coraz bardziej popularna.