Artykuły z zaprzyjaźnionych blogów

Miejsce, w którym się znalazłeś to blogosfera edukacji domowej. Chcemy tu zgromadzić linki do najlepszych artykułów zawierających rozmaite inspiracje, propozycje warsztatów, a także materiały gotowe do pobrania i wydrukowania. Blogosfera powstała właśnie po to, aby rodziny realizujące edukację  domową a w szczególności osoby tworzące blogi o edukacji domowej i o edukacji alternatywnej mogły dzielić się pomysłami i znaleziskami, które uważają za wartościowe.

Jeśli uważasz, że link do jakiegoś artykułu powinien się tu znaleźć, skorzystaj z formularza i zgłoś swoją propozycję. Każda zostanie rozpatrzona. Zgłaszać można zarówno artykuły z własnego bloga jak i wartościowe materiały napotkane w sieci. Stwórzmy to miejsce wspólnie dla siebie. 

Mamy nadzieję, że nasz stale rosnący zbiór będzie kopalnią wiedzy i pomysłów dla wszystkich, którzy chcą urozmaicić swoje edukacyjne projekty i sprawić by nauka w domu była atrakcyjna dla dzieci i pobudzała ich ciekawość. 

 • Jak zbudowany jest komputer?

  Jak zbudowany jest komputer?

  Jednym z zagadnień, z jakimi dzieci w kl. IV zapoznają się podczas zajęć z informatyki, jest budowa komputera. Jeszcze do niedawna na poddaszu stała zdezelowana jednostka centralna, której można było użyć do tego, by bezpiecznie zajrzeć do środka i zobaczyć co tam jest. Coś odpiąć, coś przypiąć i w ogóle „pomacać” wnętrzności komputera. Niestety została zezłomowana i tym sposobem nie mam materiału do pracy. Zapoznawanie dziecka z budową komputera na podstawie ilustracji, mi nako informatykowi nie leży bardzo. Pomyślałam więc, że skoro nie możemy komputera rozłożyć, może udałoby się go zbudować. Oczywiście model, a nie prawdziwy działający zestaw. To innym razem.

  Więcej...
 • Cegiełka po cegiełce… Rozkładamy liczby na czynniki pierwsze

  Cegiełka po cegiełce… Rozkładamy liczby na czynniki pierwsze

  Artykuł zawiera propozycję na sposób wprowadzenia dzieciom rozkładu na czynniki pierwsze. Jest ona podzielona na etapy, by oddzielić poszczególne trudności i umożliwić pełniejsze rozumienie tematu. Zawiera również gotową do wydruku pomoc, wspierającą proces nauki.

  Więcej...