Artykuły z zaprzyjaźnionych blogów
Miejsce, w którym się znalazłeś to blogosfera edukacji domowej. Chcemy tu zgromadzić linki do najlepszych artykułów zawierających rozmaite inspiracje, propozycje warsztatów, a także materiały gotowe do pobrania i wydrukowania. Blogosfera powstała właśnie po to, aby rodziny realizujące edukację domową a w szczególności osoby tworzące blogi o edukacji domowej i o edukacji alternatywnej mogły dzielić się pomysłami i znaleziskami, które uważają za wartościowe.
Jeśli uważasz, że link do jakiegoś artykułu powinien się tu znaleźć, skorzystaj z formularza i zgłoś swoją propozycję. Każda zostanie rozpatrzona. Zgłaszać można zarówno artykuły z własnego bloga jak i wartościowe materiały napotkane w sieci. Stwórzmy to miejsce wspólnie dla siebie.
Mamy nadzieję, że nasz stale rosnący zbiór będzie kopalnią wiedzy i pomysłów dla wszystkich, którzy chcą urozmaicić swoje edukacyjne projekty i sprawić by nauka w domu była atrakcyjna dla dzieci i pobudzała ich ciekawość.
-
Jednym z zagadnień, z jakimi dzieci w kl. IV zapoznają się podczas zajęć z informatyki, jest budowa komputera. Jeszcze do niedawna na poddaszu stała zdezelowana jednostka centralna, której można było użyć do tego, by bezpiecznie zajrzeć do środka i zobaczyć co tam jest. Coś odpiąć, coś przypiąć i w ogóle „pomacać” wnętrzności komputera. Niestety została zezłomowana i tym sposobem nie mam materiału do pracy. Zapoznawanie dziecka z budową komputera na podstawie ilustracji, mi nako informatykowi nie leży bardzo. Pomyślałam więc, że skoro nie możemy komputera rozłożyć, może udałoby się go zbudować. Oczywiście model, a nie prawdziwy działający zestaw. To innym razem.
Więcej...
-
Propozycja przerobienia gry "Zgadnij kto to" na powtórzenie cech podzielności, lub np. porównywania liczb. Artykuł zawiera gotowe karty do pobrania.
Więcej...
-
Zbiór pomysłów na wprowadzenie liczb mieszanych i ułamków niewłaściwych oraz naukę ich zamieniania. Zawiera gotowe karty pracy i wskazówki, jak krok po kroku poprowadzić dziecko w odkrywaniu ułamków.
Więcej...
-
Pomysł na badanie wielościanów foremnych - od samych podstaw po wykorzystanie w praktyce, w postaci gotowej do złożenia mapy Fullera na dwudziestościanie foremnym.
Więcej...
-
Artykuł z propozycją wprowadzania dziecku ułamków zgodnie z metodą Montessori. Artykuł zawiera pomoc do wydruku, dobrze sprawdzającą się w warunkach domowych :)
Więcej...
-
Artykuł zawiera propozycję na sposób wprowadzenia dzieciom rozkładu na czynniki pierwsze. Jest ona podzielona na etapy, by oddzielić poszczególne trudności i umożliwić pełniejsze rozumienie tematu. Zawiera również gotową do wydruku pomoc, wspierającą proces nauki.
Więcej...