Artykuły

Lista wszystkich artykułów o edukacji domowej opublikowanych w naszym serwisie.

 • Edukacja domowa według Zosi i Darka

  edukacja domowa na wsi

  Niedawno rozpoczęliśmy cykl artykułów pod wspólnym tytułem Edukacja domowa według..., Dziś przedstawiamy kolejną rodzinę, która ma już spore oświadczenie w edukacji domowej i realizuje ją po swojemu.   Inne cele, inne potrzeby, inne możliwości i inna filozofia w związku z tym całkiem inna edukacja domowa. Miłość i uwaga, jaką obdarzają dzieci, w połączeniu z konsekwentnie realizowanym stałym planem dnia. Poczytajcie, jak oni to robią i dlaczego właśnie tak. Może taki model domowy będzie odpowiedni dla Waszej rodziny?

  Więcej...
 • Szkoła przyjazna edukacji domowej. O co w tym chodzi?

  edukacja domowa szkoła przyjazna

  Wybór szkoły, do której się zwrócimy, by zapisać dziecko i pod jej opieką realizować nauczanie domowe, to nie jest łatwa sprawa. W związku ze zniesieniem w lipcu 2021 roku rejonizacji w edukacji domowej nie ma już konieczności szukania szkoły przyjaznej we własnym województwie, co dawniej było realnym problemem. Dawniej rejonizacja była powodem, dla którego wiele osób próbowało rozpoczynać współpracę ze szkołą rejonową. Oczywiście nie jest to jedyny powód szukania szkoły w pobliżu. Nie mniej jednak takie pomysły często kwitowane są sugestiami, że lepiej znaleźć szkołę doświadczoną i przyjazną choć odległą.

  Co to właściwie oznacza szkoła przyjazna edukacji domowej? Czym taka szkoła się charakteryzuje? Co oferuje i jak wspiera rodziny realizujące nauczanie domowe? Jakie działania i jaki rodzaj wsparcia powodują, że szkoła może zostać uznana za szkołę przyjazną edukacji domowej?

  Więcej...
 • Edukacja domowa według Ani i Maćka

  edukacja domowa w praktyce

  Wzrost zainteresowania edukacją domową skłonił mnie do stworzenia serii artykułów pokazującym osobom zainteresowanym edukacją domową, a szczególnie wahającym się przed podjęciem tego wyzwania, jak wygląda edukacja domowa w praktyce. W kolejnych artykułach serii "Edukacja domowa według..." będę przedstawiać różne rodziny, z których każda realizuje naukę w domu na swój, najlepszy dla siebie sposób. Dziś, w pierwszym artykule tej serii, przedstawiam edukację domową według Ani, Maćka i ich syna. Zobaczcie, jak oni to robią.

  Więcej...
 • 300+ dla dziecka w edukacji domowej

  Program dobry start

  Jak co roku o tej porze pojawiają się wątpliwości, czy dziecku spełniającemu obowiązek szkolny poza placówką, co potocznie nazywane jest edukacją domową lub nauczaniem domowym, przysługuje jednorazowy zasiłek w ramach programu "Dobry start" zwany potocznie 300+. Spróbujemy rozwiać te wątpliwości.

  Więcej...
 • Edukacja domowa to nie to samo co edukacja zdalna

  edukacja domowa co to znaczy

  Gwałtowne rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 i związane z tym decyzje władz naszego państwa postawiły wielu rodziców w bardzo trudnym położeniu. Dla niektórych edukacja zdalna to było wyzwanie, żeby nie powiedzieć problem. Jednocześnie zewsząd padały głosy, że teraz cała Polska jest w edukacji domowej. Postanowiłam więc napisać kilka słów, żeby wyjaśnić tym co tego nie rozumieją, czym różni się edukacja domowa od tego czego w minionym semestrze doświadczały dzieci szkolne. Warto znać różnicę, bo perspektywa powtórki od września może był dla niektórych motywacja do przejścia na edukację domową. Tymczasem prawdę mówiąc, jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

  Więcej...
 • Edukacja domowa - mity i stereotypy

  edukacja domowa, mity

  Dawno temu, na jednej z grup dla edukatorów domowych na FB miała miejsce ciekawa wymiana doświadczeń dotycząca tego, jak edukację domową postrzegają osoby kompletnie niezorientowane w temacie. W zależności od tego, czy już się nabrało dystansu czy jeszcze nie, różne spostrzeżenia czy pytania padające z ust ciekawskich mogą śmieszyć albo denerwować. Postanowiłam zebrać je w tym tekście. Trochę dla rozrywki, trochę po to, żeby może ktoś poczuł z nami wspólnotę myśląc "Rety! nie tylko mnie to spotyka!", a trochę po to, żeby pokazać osobom słabo jeszcze zorientowanym, które tu trafią co uważamy za stereotypy i mity.

  Więcej...