Artykuły

Lista wszystkich artykułów o edukacji domowej opublikowanych w naszym serwisie.

 • Edukacja domowa według Zosi i Darka

  edukacja domowa na wsi

  Niedawno rozpoczęliśmy cykl artykułów pod wspólnym tytułem Edukacja domowa według..., Dziś przedstawiamy kolejną rodzinę, która ma już spore oświadczenie w edukacji domowej i realizuje ją po swojemu.   Inne cele, inne potrzeby, inne możliwości i inna filozofia w związku z tym całkiem inna edukacja domowa. Miłość i uwaga, jaką obdarzają dzieci, w połączeniu z konsekwentnie realizowanym stałym planem dnia. Poczytajcie, jak oni to robią i dlaczego właśnie tak. Może taki model domowy będzie odpowiedni dla Waszej rodziny?

  Więcej...
 • Szkoła przyjazna edukacji domowej. O co w tym chodzi?

  edukacja domowa szkoła przyjazna

  Wybór szkoły, do której się zwrócimy, by zapisać dziecko i pod jej opieką realizować nauczanie domowe, to nie jest łatwa sprawa. W związku z rejonizacją, jakiej podlega edukacja domowa w niektórych województwach ciężko znaleźć szkołę, którą można by nazwać przyjazną edukacji domowej. Wiele osób również z innych względów chciałoby rozpocząć współpracę ze szkołą rejonową, ale wielokrotnie spotykają się oni z sugestią, że lepiej znaleźć szkołę doświadczoną i przyjazną.

  Co to właściwie oznacza szkoła przyjazna edukacji domowej? Czym taka szkoła się charakteryzuje? Co oferuje i jak wspiera rodziny realizujące nauczanie domowe? Jakie działania i jaki rodzaj wsparcia powodują, że szkoła może zostać uznana za szkołę przyjazną edukacji domowej?

  Więcej...
 • Edukacja domowa według Ani i Maćka

  edukacja domowa w praktyce

  Wzrost zainteresowania edukacją domową skłonił mnie do stworzenia serii artykułów pokazującym osobom zainteresowanym edukacją domową, a szczególnie wahającym się przed podjęciem tego wyzwania, jak wygląda edukacja domowa w praktyce. W kolejnych artykułach serii "Edukacja domowa według..." będę przedstawiać różne rodziny, z których każda realizuje naukę w domu na swój, najlepszy dla siebie sposób. Dziś, w pierwszym artykule tej serii, przedstawiam edukację domową według Ani, Maćka i ich syna. Zobaczcie, jak oni to robią.

  Więcej...
 • 300+ dla dziecka w edukacji domowej

  Program dobry start

  Jak co roku o tej porze pojawiają się wątpliwości, czy dziecku spełniającemu obowiązek szkolny poza placówką, co potocznie nazywane jest edukacją domową lub nauczaniem domowym, przysługuje jednorazowy zasiłek w ramach programu "Dobry start" zwany potocznie 300+. Spróbujemy rozwiać te wątpliwości.

  Więcej...
 • Edukacja domowa to nie to samo co edukacja zdalna

  edukacja domowa co to znaczy

  Gwałtowne rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 i związane z tym decyzje władz naszego państwa postawiły wielu rodziców w bardzo trudnym położeniu. Dla niektórych edukacja zdalna to było wyzwanie, żeby nie powiedzieć problem. Jednocześnie zewsząd padały głosy, że teraz cała Polska jest w edukacji domowej. Postanowiłam więc napisać kilka słów, żeby wyjaśnić tym co tego nie rozumieją, czym różni się edukacja domowa od tego czego w minionym semestrze doświadczały dzieci szkolne. Warto znać różnicę, bo perspektywa powtórki od września może był dla niektórych motywacja do przejścia na edukację domową. Tymczasem prawdę mówiąc, jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

  Więcej...
 • Edukacja domowa - mity i stereotypy

  edukacja domowa, mity

  Dawno temu, na jednej z grup dla edukatorów domowych na FB miała miejsce ciekawa wymiana doświadczeń dotycząca tego, jak edukację domową postrzegają osoby kompletnie niezorientowane w temacie. W zależności od tego, czy już się nabrało dystansu czy jeszcze nie, różne spostrzeżenia czy pytania padające z ust ciekawskich mogą śmieszyć albo denerwować. Postanowiłam zebrać je w tym tekście. Trochę dla rozrywki, trochę po to, żeby może ktoś poczuł z nami wspólnotę myśląc "Rety! nie tylko mnie to spotyka!", a trochę po to, żeby pokazać osobom słabo jeszcze zorientowanym, które tu trafią co uważamy za stereotypy i mity.

  Więcej...