Artykuły

Lista wszystkich artykułów o edukacji domowej opublikowanych w naszym serwisie.

 • Edukacja domowa według Ani i Maćka

  edukacja domowa w praktyce

  Wzrost zainteresowania edukacją domową skłonił mnie do stworzenia serii artykułów pokazującym osobom zainteresowanym edukacją domową, a szczególnie wahającym się przed podjęciem tego wyzwania, jak wygląda edukacja domowa w praktyce. W kolejnych artykułach serii "Edukacja domowa według..." bedę przedstawiać różne rodziny, z których każda realizuje naukę w domu na swój, najlepszy dla siebie sposób. Dziś, w pierwszym artykule tej serii, przedstawiam edukację domową według Ani, Maćka i ich syna. Zobaczcie jak oni to robią.

  Więcej...
 • 300+ dla dziecka w edukacji domowej

  Program dobry start

  Jak co roku o tej porze pojawiają się wątpliwości, czy dziecku spełniającemu obowiązek szkolny poza placówką, co potocznie nazywane jest edukacją domową lub nauczaniem domowym, przysługuje jednorazowy zasiłek w ramach programu "Dobry start" zwany potocznie 300+. Spróbujemy rozwiać te wątpliwości.

  Więcej...
 • Edukacja domowa to nie to samo co edukacja zdalna

  edukacja domowa co to znaczy

  Gwałtowne rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 i związane z tym decyzje wladz naszego panstwa postawiły wielu rodziców w bardzo trudnym położeniu. Dla niektórych edukacja zdalna to było wyzwanie, żeby nie powiedzieć problem. Jednocześnie zewsząd padały gołosy, że teraz cała Polska jest w edukacji domowej. Postanowiłam więc napisać kilka słów, żeby wyjaśnić tym co tego nie rozumieją, czym różni się edukacja domowa od tego czego w minionym semestrze doświadczały dzieci szkolne. Warto znać różnicę bo perspektywa powtórki od września może był dla niektórych motywacja do przejścia na edukację domową. Tymczasem prawdę mówiąc, jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

  Więcej...
 • Edukacja domowa - mity i stereotypy

  edukacja domowa, mity

  Dawno temu, na jednej z grup dla edukatorów domowych na FB miała miejsce ciekawa wymiana doświadczeń dotycząca tego, jak edukację domową postrzegają osoby kompletnie niezorientowane w temacie. W zależności od tego, czy już się nabrało dystansu czy jeszcze nie, różne spostrzeżenia czy pytania padające z ust ciekawskich mogą śmieszyć albo denerwować. Postanowiłam zebrać je w tym tekście. Trochę dla rozrywki, trochę po to, żeby może ktoś poczuł z nami wspólnotę myśląc "Rety! nie tylko mnie to spotyka!", a trochę po to, żeby pokazać osobom słabo jeszcze zorientowanym, które tu trafią co uważamy za stereotypy i mity.

  Więcej...
 • Dorota Chen-Wernik - Tuzin pytań do nietuzinkowego Gościa.

  Dorota Chen-Wernik – Matka Polka na obczyźnie, edukująca domowo, wielojęzycznie i wielokulturowo trójkę dzieci. Autorka książki po chińsku 我家就是國際學校 "Moja rodzina to międzynarodowa szkoła", członek komisji ds. edukacji pozaszkolnej Biura Edukacji miasta Tajpej, przewodniczka po Tajwanie. Więcej...
 • Tuzin pytań do nietuzinkowego Gościa - Artur Wnuk

  Kolejny z serii wywiadów z ciekawymi osobami związanymi z edukacją domową. Tym razem rozmowa z Arturem Wnukiem – ojcem czwórki dzieci, praktykiem ED od 5 lat, chemikiem, elektronikiem, popularyzatorem nauki, od niedawna youtuberem, wędrownym nauczyciel chemii, fizyki i robotyki. Więcej...