Artykuły

 • Edukacja domowa to nie to samo co edukacja zdalna

  Gwałtowne rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 i związane z tym decyzje wladz naszego panstwa postawiły wielu rodziców w bardzo trudnym położeniu. Dla niektórych edukacja zdalna to było wyzwanie, żeby nie powiedzieć problem. Jednocześnie zewsząd padały gołosy, że teraz cała Polska jest w edukacji domowej. Postanowiłam więc napisać kilka słów, żeby wyjaśnić tym co tego nie rozumieją, czym różni się edukacja domowa od tego czego w minionym semestrze doświadczały dzieci szkolne. Warto znać różnicę bo perspektywa powtórki od września może był dla niektórych motywacja do przejścia na edukację domową. Tymczasem prawdę mówiąc, jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

  Więcej...
 • Edukacja domowa - mity i stereotypy

  Dawno temu, na jednej z grup dla edukatorów domowych na FB miała miejsce ciekawa wymiana doświadczeń dotycząca tego, jak edukację domową postrzegają osoby kompletnie niezorientowane w temacie. W zależności od tego, czy już się nabrało dystansu czy jeszcze nie, różne spostrzeżenia czy pytania padające z ust ciekawskich mogą śmieszyć albo denerwować. Postanowiłam zebrać je w tym tekście. Trochę dla rozrywki, trochę po to, żeby może ktoś poczuł z nami wspólnotę myśląc "Rety! nie tylko mnie to spotyka!", a trochę po to, żeby pokazać osobom słabo jeszcze zorientowanym, które tu trafią co uważamy za stereotypy i mity.

  Więcej...
 • Dorota Chen-Wernik - Tuzin pytań do nietuzinkowego Gościa.

  Dorota Chen-Wernik – Matka Polka na obczyźnie, edukująca domowo, wielojęzycznie i wielokulturowo trójkę dzieci. Autorka książki po chińsku 我家就是國際學校 "Moja rodzina to międzynarodowa szkoła", członek komisji ds. edukacji pozaszkolnej Biura Edukacji miasta Tajpej, przewodniczka po Tajwanie.

  Więcej...
 • Tuzin pytań do nietuzinkowego Gościa - Artur Wnuk

  Kolejny z serii wywiadów z ciekawymi osobami związanymi z edukacją domową. Tym razem rozmowa z Arturem Wnukiem – ojcem czwórki dzieci, praktykiem ED od 5 lat, chemikiem, elektronikiem, popularyzatorem nauki, od niedawna youtuberem, wędrownym nauczyciel chemii, fizyki i robotyki.

  Więcej...
 • Tuzin pytań do nietuzinkowego Gościa - Jerzy Rzędowski

  Wywiad z Jerzym Rzędowskim – historykiem i trenerem wystąpień publicznych, autorem książek z zakresu przemawiania i prezentacji. Z racji zaangażowania w szkole swojej córki jest nauczycielem, a przez to egzaminatorem w edukacji domowej. Rozmowę o pracy nauczyciela i egzaminatora i edukacji domowej przeprowadziła Magdalena Topińska

  Więcej...
 • Ciesz się wolnością (czyli o tym, jak może wyglądać ED)

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak wygląda ED. W każdej rodzinie jest inna. Z każdym dzieckiem wygląda inaczej, nawet wśród rodzeństwa. Dla jednych będzie to wieczne, radosne nieróbstwo i ciągła zabawa. Dla innych codzienne, żmudne ślęczenie nad książkami. Dla jeszcze innych fascynujące poznawanie świata w bliższych i dalszych podróżach.

  Więcej...
 • Dopełnij formalności

  Szkoła wybrana, dyrekcja wstępnie wyraziła zgodę. Czas na konieczne formalności. Przede wszystkim musimy zdobyć opinię z Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

  Więcej...
 • Podejmij decyzję

  Chcesz spróbować, ale boisz się, że nie dasz sobie rady? Zastanawiasz się czy ED jest dla Ciebie? Nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Edukacja domowa jest rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą mieć realny wpływ na wychowanie swojego dziecka. Wymaga zainwestowania sporej ilości czasu i uwagi.

  Więcej...
 • Wybierz szkołę

  Podjęliście decyzję – zaczynamy ED! Czas na wybór szkoły. Pobliska rejonówka kusi wielkim napisem "Szkoła przyjazna uczniowi :D", poza tym jest do niej równie blisko co do warzywniaka pani Krysi no i wszystie dzieci sąsiadów tam chodza i są zadowolone. NIE! Szkoły rejonowe w ogromnej większości wypadków należy omijać bardzo szerokim łukiem. Chyba, że ma się szczęście mieszkać u wrót placówki doświadczonej w prowadzeniu uczniów pozasystemowych i polecanej pocztą pantoflową w środowisku ED. A ono jest bardzo skuteczne w wymianie informacji :)

  Więcej...