Artykuły: Jak zacząć edukację domową

Wiele osób zainteresowanych edukacją domową zdecydowanych, że nauka w domu to najlepsze rozwiązanie dla ich dziecka i całej rodziny, podjąwszy decyzje staje przed dylematem: "co dalej?". Z poniższych artykułów dowiesz się jakie kroki należy podjąć żeby edukacja domowa stała się oficjalnie Waszym sposobem spełniania obowiązku szkolnego.

jak zacząć edukację domową, schemat postępowania
 • Szkoła przyjazna edukacji domowej. O co w tym chodzi?

  edukacja domowa szkoła przyjazna

  Wybór szkoły, do której się zwrócimy, by zapisać dziecko i pod jej opieką realizować nauczanie domowe, to nie jest łatwa sprawa. W związku ze zniesieniem w lipcu 2021 roku rejonizacji w edukacji domowej nie ma już konieczności szukania szkoły przyjaznej we własnym województwie, co dawniej było realnym problemem. Dawniej rejonizacja była powodem, dla którego wiele osób próbowało rozpoczynać współpracę ze szkołą rejonową. Oczywiście nie jest to jedyny powód szukania szkoły w pobliżu. Nie mniej jednak takie pomysły często kwitowane są sugestiami, że lepiej znaleźć szkołę doświadczoną i przyjazną choć odległą.

  Co to właściwie oznacza szkoła przyjazna edukacji domowej? Czym taka szkoła się charakteryzuje? Co oferuje i jak wspiera rodziny realizujące nauczanie domowe? Jakie działania i jaki rodzaj wsparcia powodują, że szkoła może zostać uznana za szkołę przyjazną edukacji domowej?

  Więcej...
 • Ciesz się wolnością (czyli o tym, jak może wyglądać ED)

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak wygląda ED. W każdej rodzinie jest inna. Z każdym dzieckiem wygląda inaczej, nawet wśród rodzeństwa. Dla jednych będzie to wieczne, radosne nieróbstwo i ciągła zabawa. Dla innych codzienne, żmudne ślęczenie nad książkami. Dla jeszcze innych fascynujące poznawanie świata w bliższych i dalszych podróżach. Więcej...
 • Dopełnij formalności

  Szkoła wybrana, dyrekcja wstępnie wyraziła zgodę. Czas na konieczne formalności. Po zmianie ustawy o znanej jako "Ustawa prawo oświatowe", której postanowienia weszły w życie w lipcu 2021 roku, nie jest potrzebna opinia z  Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (w skrócie PPP), co znacznie upraszcza formalności i przyspiesza procedurę.

  Więcej...
 • Podejmij decyzję

  Chcesz spróbować, ale boisz się, że nie dasz sobie rady? Zastanawiasz się czy ED jest dla Ciebie? Nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Edukacja domowa jest rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą mieć realny wpływ na wychowanie swojego dziecka. Wymaga zainwestowania sporej ilości czasu i uwagi. Więcej...