Artykuły: Jak zacząć edukację domową

Wiele osób zainteresowanych edukacją domową zdecydowanych, że nauka w domu to najlepsze rozwiązanie dla ich dziecka i całej rodziny, podjąwszy decyzje staje przed dylematem: "co dalej?". Z poniższych artykułów dowiesz się jakie kroki należy podjąć żeby edukacja domowa stała się oficjalnie Waszym sposobem spełniania obowiązku szkolnego.

jak zacząć edukację domową, schemat postępowania
 • Szkoła przyjazna edukacji domowej. O co w tym chodzi?

  edukacja domowa szkoła przyjazna

  Wybór szkoły, do której się zwrócimy, by zapisać dziecko i pod jej opieką realizować nauczanie domowe, to nie jest łatwa sprawa. W związku z rejonizacją, jakiej podlega edukacja domowa w niektórych województwach ciężko znaleźć szkołę, którą można by nazwać przyjazną edukacji domowej. Wiele osób również z innych względów chciałoby rozpocząć współpracę ze szkołą rejonową, ale wielokrotnie spotykają się oni z sugestią, że lepiej znaleźć szkołę doświadczoną i przyjazną.

  Co to właściwie oznacza szkoła przyjazna edukacji domowej? Czym taka szkoła się charakteryzuje? Co oferuje i jak wspiera rodziny realizujące nauczanie domowe? Jakie działania i jaki rodzaj wsparcia powodują, że szkoła może zostać uznana za szkołę przyjazną edukacji domowej?

  Więcej...
 • Ciesz się wolnością (czyli o tym, jak może wyglądać ED)

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak wygląda ED. W każdej rodzinie jest inna. Z każdym dzieckiem wygląda inaczej, nawet wśród rodzeństwa. Dla jednych będzie to wieczne, radosne nieróbstwo i ciągła zabawa. Dla innych codzienne, żmudne ślęczenie nad książkami. Dla jeszcze innych fascynujące poznawanie świata w bliższych i dalszych podróżach. Więcej...
 • Podejmij decyzję

  Chcesz spróbować, ale boisz się, że nie dasz sobie rady? Zastanawiasz się czy ED jest dla Ciebie? Nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Edukacja domowa jest rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą mieć realny wpływ na wychowanie swojego dziecka. Wymaga zainwestowania sporej ilości czasu i uwagi. Więcej...
 • Wybierz szkołę

  Podjęliście decyzję – zaczynamy ED! Czas na wybór szkoły. Pobliska rejonówka kusi wielkim napisem "Szkoła przyjazna uczniowi :D", poza tym jest do niej równie blisko co do warzywniaka pani Krysi no i wszystie dzieci sąsiadów tam chodza i są zadowolone. NIE! Szkoły rejonowe w ogromnej większości wypadków należy omijać bardzo szerokim łukiem. Chyba, że ma się szczęście mieszkać u wrót placówki doświadczonej w prowadzeniu uczniów pozasystemowych i polecanej pocztą pantoflową w środowisku ED. A ono jest bardzo skuteczne w wymianie informacji :)

  Więcej...