Wybierz szkołę

Podjęliście decyzję – zaczynamy ED! Czas na wybór szkoły.

Pobliska rejonówka kusi wielkim napisem "Szkoła przyjazna uczniowi", poza tym jest do niej równie blisko co do warzywniaka pani Krysi no i wszystkie dzieci sąsiadów tam chodzą i są zadowolone.

NIE! Szkoły rejonowe w ogromnej większości wypadków należy omijać bardzo szerokim łukiem. Chyba, że ma się szczęście mieszkać u wrót placówki doświadczonej w prowadzeniu uczniów pozasystemowych i polecanej pocztą pantoflową w środowisku ED. A ono jest bardzo skuteczne w wymianie informacji smiley 

Rejonówka chętnie Was przyjmie, bo za uczniem idą pieniądze, a takim domowym nie musi się przejmować do czasu egzaminów. No właśnie... Tu się okazuje, że dziecko domowe musi nagle zdać wszystkie klasówki, kartkówki i odpytywania przy tablicy z całego roku, wypełnić testy grubości dzieł Karola Marksa i być wymaglowane na egzaminie ustnym tak, że po nim będzie przypominać zmiętą serwetkę. Przecież dla szkoły rejonowej uczeń ED to kłopot. Po pierwsze inni patrzą krzywo na „szczęściarza”, który nie musi spędzać dni w torturującej kręgosłup ławce, a po drugie dla jednego jedynego dziwadła trzeba opracować i przeprowadzić egzaminy. Nie dajcie się zwieść, choćby obiecywano Wam złote góry. Wielu próbowało i to zawsze kończy się źle.

Szkoła przyjazna ED i DOŚWIADCZONA to taka z co najmniej kilkuletnią praktyką, prowadząca wielu uczniów pozasystemowych i rozumiejąca specyfikę tej formy edukacji. To szkoła, która zapewni merytoryczne egzaminy w elastycznych terminach i będzie wspierać rodzinę edukującą domowo przez cały rok.

Taka szkoła na ogół:

  • udziela różnego rodzaju pomocy merytorycznej (konsultacje z nauczycielami, materiały dydaktyczne, warsztaty dla rodziców, porady prawne),
  • organizuje zajęcia dodatkowe dla dzieci (warsztaty, wycieczki, zajęcia językowe itd.),
  • sprzyja integracji środowiska (spotkania, zjazdy, konferencje, ogniska, spływy itp.).

Szkoły prowadzące uczniów edukowanych domowo nie pobierają od nich czesnego.

Lista polskich szkół przyjaznych ED znajduje na Forum Edukacji Domowej

Z uwagi na rejonizację w roku szkolnym 2018/2019 kilka z nich otwiera oddziały w innych województwach.

 

Tu przeczytasz więcej o tym dlaczego wybór szkoły przyjaznej edukacji domowej jest ważny.

Autor: Magdalena Topińska